Meral Akşener 6 Mart'taki toplantıyla ilgili kararını verdi!

ÖNDER YILMAZ Ankara - Ortak aday tespiti konusunda Millet İttifakı ile yol ayrımına giren İYİ Parti’de istişare toplantıları sürüyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener, önce ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi,ardından genişletilmiş Başkanlık Divanı’ını topladı. Toplantı öncesi Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Akşener’in 6’lı masa toplantısından sonra yapılan ortak açıklamayı neden imzaladığı sorusu üzerine şunları söyledi: “O bir anlayış birliğiydi. İYİ Parti’nin görüşü zaten belliydi. İYİ Parti bir sürpriz yapmadı. Genel başkan büyük bir feragat örneği göstererek, ‘Türkiye’nin önünü açacağım, ben aday olmayacağım’ dedi. Bütün bunlar bu seçimin kazanılmasına yönelik hassasiyetten kaynaklanmaktadır. Biz de o noktadayız. Hassasiyetimiz ve önemli olan kazanmaktır. Biz masadan kalkmadık, kaldırıldık diyebiliriz.” İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez de, son ana kadar adaylığını açıklamayan Kılıçdaroğlu’nun Demokrat Parti Genel Başkanı tarafından aday gösterildiğini k

Meral Akşener 6 Mart'taki toplantıyla ilgili kararını verdi!

ÖNDER YILMAZ Ankara - Ortak aday tespiti konusunda Millet İttifakı ile yol ayrımına giren İYİ Parti’de istişare toplantıları sürüyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener, önce ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi,ardından genişletilmiş Başkanlık Divanı’ını topladı.

Toplantı öncesi Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Akşener’in 6’lı masa toplantısından sonra yapılan ortak açıklamayı neden imzaladığı sorusu üzerine şunları söyledi: “O bir anlayış birliğiydi. İYİ Parti’nin görüşü zaten belliydi. İYİ Parti bir sürpriz yapmadı. Genel başkan büyük bir feragat örneği göstererek, ‘Türkiye’nin önünü açacağım, ben aday olmayacağım’ dedi. Bütün bunlar bu seçimin kazanılmasına yönelik hassasiyetten kaynaklanmaktadır. Biz de o noktadayız. Hassasiyetimiz ve önemli olan kazanmaktır. Biz masadan kalkmadık, kaldırıldık diyebiliriz.”

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez de, son ana kadar adaylığını açıklamayan Kılıçdaroğlu’nun Demokrat Parti Genel Başkanı tarafından aday gösterildiğini kaydetti. Çömez, “Sonuçta, ‘biz beşimiz yola devam ederiz, ancak sizin olmamanız halinde o zaman masadan kalkın’ şeklinde bir tavır ortaya çıktı” değerlendirmesini yaptı.

‘PLANLI DAYATMA VAR’

Yaptığı toplantılarda Akşener’in, “Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş veya bunların dışında düşünülen bir isim varsa her parti kendi anket firmalarıyla kamuoyu yoklaması yapsın, kim önde çıkarsa onu aday gösterelim” dediğini ancak Kılıçdaroğlu’nun net bir dille reddettiğini ifade ettiği de öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu ve Yavaş’ın görevlerinin başında olduğunu, isterse ortak açıklamayı beş liderin imzalayarak yapabileceği çıkışını yaptığını belirten Akşener’in “Beni, İYİ Parti’yi dışladılar. Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı dayatmasıyla karşı karşıya kaldık. Bu aşamada yapacak başka bir şey kalmadı” ifadelerini kullandığı belirtildi. Akşener, “nazik bir şekilde kendilerine kapının gösterildiği” bilgisini verdi. Toplantılarda Kılıçdaroğlu’nun daha önce yaptığı “Altı lider isterse aday olurum” açıkmasına vurgu yapılarak “Hani altı lider isterse aday olacaktı? Burada gizil hesap, planlı bir dayatma var. Doğrusunu yaptınız” denilerek, Akşener’e destek verildi.

KAPI ARKASI DİPLOMASİSİ

Görüşmelerde “bundan sonra ne olacak?” sorusunun yanıtı da ele alındı. CHP ile İYİ parti arasında yükselen tansiyonu düşürmek ve ortak bir nokta bulmak için “kapı arkası diplomasisi yürütüldüğü” de öğrenildi. Ancak CHPbaşta olmak üzere diğer parti merkezlerinden gelen bilgiler ışığında Kılıçdaroğlu’nun bu aşamadan sonra geri çekilmesinin söz konusu olamayacağı değerlendirmesi yapıldı.

6 MART'TAKİ TOPLATIYA KATILMAYACAK

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavahat Dervişoğlu, 6 Mart’ta 5 muhalefet partisi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Liderler Buluşması’na Meral Akşener’in katılmayacağını açıkladı.

‘ADAYLIK HENÜZ GÜNDEMDE DEĞİL’

Akşener’in Parti Başkanlık Divanı Üyeleri, Milletvekilleri ve Genel Başkan Başdanışmanları ile bir araya geldiği toplantı üç saat sürdü. Akşener, toplantının ardından gazeteciler tarafından yöneltilen soruları cevapsız bıraktı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, çıkışta 6 Martta gerçekleştirilecek toplantıya Akşener’in katılıp katılmayacağı sorusuna, “Hayır, katılmayacak” yanıtını verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta da İYİ Parti’nin muhalefet masasına yeniden katılım durumuna ilişkin, şunları söyledi: “Bundan sonra ‘biz yanlış yaptık, mutabakatla karar alacağız. Geçen seferki şey bir daha olmayacak’ denirse o zaman bizim için kapı açıktır. Onun dışında kapının açık olmadığını düşünüyoruz.” Akşener’in adaylığını açıklayıp açıklamayacağına dair de konuşan Usta, “Onlara bakacağız.Her şey yeri geldikçe konuşulacak. Adaylık meselesi şu andaki gündemimizdedeğil” dedi.

ZORLU’DAN ZİYARETE YALANLAMA

CHP’den ABB ve İBB belediye başkanlarının Akşener’i Genel Merkezi dışında bir yerde ziyaret edecekleri belirtilmesine karşın, İYİ Parti’den yalanlama geldi.İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşat Zorlu,“Ne bizim böyle bir talebimiz olmuştur ne de kıymetli belediye başkanlarının bizden bir talebi olmuştur. Ziyaretlerle ilgili bilgiler ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

ŞEN: ADAY OLURUM, AKŞENER: GÖRÜŞELİM

Ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, İYİ Parti’nin kabul etmesi halinde cumhurbaşkanı adayı olabileceğini açıkladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Şen’i arayarak “görüşelim” dedi.

İlginizi Çekebilir

Prof. Dr. Şen, hem sosyal medya hesabı hem de Habertürk TV’deki canlı yayında “Sayın Meral Akşener’den ve İYİ Parti’den böyle bir teklif gelirse elbette seve seve kabul ederim. Bu görevi yapacak kabileyette olduğuma inanıyorum. Herkesten de iyi yaparım. Yeter ki millet teveccüh göstersin” dedi. Bu çıkış üzerine Akşener telefonla Şen’i arayarak, adaylık için cesaretli tavrı nedeniyle kutladı. Şen’e “görüşelim” diyen Akşener, yöntem olarak adayların kamuoyuna anketler aracılığıyla sorulacağı ve önde çıkan ismin aday gösterileceği bilgisini verdiği öğrenildi. -ANKARA Milliyet

İYİ PARTİLİ PAÇACI'DAN ERSAN ŞEN AÇIKLAMASI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, hukukçu profesör Ersan Şen'in cumhurbaşkanı adaylığı için, "Sadece televizyonda izledik. Bir görüşmemiz olmadı" dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, parti genel merkezinin girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Paçacı, cumhurbaşkanlığı adaylığı için hukukçu Ersan Şen ile görüşme konusunun sorulması üzerine, "Henüz bir şey bilmiyoruz. Sadece televizyonda izledik. Bir görüşmemiz olmadı" diye yanıt verdi.

İYİ PARTİ’DEN İSTİFALAR SİSTEMİ KİLİTLEDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’ya yönelik sert açıklamalarının ardından başlayan istifa furyası e-Devlet sistemini kilitledi. E-Devlet üzerinden Yargıtay Başkanlığı’nın Siyasi Parti Üyeliğini Sonlandırma bölümüne girerek istifa etmek isteyenler ekranda “şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır” yazısıyla karşılaşıyor. İYİ Parti üyeliğinden istifa edenlerin sayısı binlerle ifade edilirken, parti teşkilatları ve üyeliklerinden istifaların sürdüğü bilgisi alındı. İstifa eden üyeler bu tavırlarını sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş da “Son siyasi gelişmeler ışığında, gördüğüm lüzum üzerine İYİ Parti’den istifa ettiğimi kamuoyuna saygıyla duyururum” açıklamasında bulundu. - ANKARA Milliyet

İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş istifasını geri çekti
Sağında İmamoğlu solunda Yavaş

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow